Pomidory w uprawie ekologicznej bez nawozów i oprysków

Uprawiane są w ogrodzie warzywnym bez osłon, ale tylko te rodzaje, które są odporne na kwaśne deszcze, pojawiające się zwykle w drugiej połowie sierpnia. Pod gołym niebem sadzi się więc pomidorki koktajlowe różnych wielkości, kształtów i kolorów. Zarówno te nisko (do wyboru wg własnej preferencji) i wysokopienne, np.Rzymski rosną i dojrzewają bez żadnych oprysków i nie mają zarazy ziemniaczanej, ani innych skażeń.

W ogrodzie rosną również stare odmiany pomidorów (Maliniak, Retro, Bawole Serce, Sakwa, itp.), ale te są nakryte tunelem foliowym. Tunel foliowy dla pomidorów jednak nie jest całkowicie tunelem, bo ma tylko trzy ściany i sufit. Czwartej ściany nie ma, bo ta część jest całkowicie otwarta i wychodzi na stronę południową. Takie rozwiązanie stosuję od wielu lat i są tego dobre efekty. W upalne dni lata nie trzeba robić wietrzenia, nie ma przeciągów i gwałtownego spadku temperatury. Otwarta ściana na południe nie powoduje zawilgocenia, więc nie ma duchoty wewnątrz, a ponadto wpada więcej słońca. Owoce na krzakach szybciej dojrzewają, są słodsze, a skórki można oddzielić palcami bez ich sparzania wrzątkiem. I jeszcze ciekawostka, krzewy pomidorowe rosną razem z Bazylią, wzajemnie się wspierają i chronią przed niechcianymi owadami. Takie wspólne kompozycje lubi zarówno natura, jak i my, bo chętnie bazylią przyprawiamy sałatkę z pomidorów.

Ogórki

Ogórki rosną na osobnej grządce przeznaczonej tylko dla nich i są oddalone od innych warzyw o kilka metrów. Grządkę warto podwyższyć, co powoduje utrzymywanie się wyższej temperatury, tak potrzebnej właśnie ogórkom. Poza tym, oddalona grządka ogórkowa daje swobodę rozrastania się pędów, a one nie wchodzą między inne warzywa. Ogórki rosną nie w rządkach, ale w szachownicę w osobnych dołkach po 2-3 nasionka w każdym. Takie sianie/sadzenie powoduje szybszy wzrost pędów w początkowym etapie rozwoju i daje więcej miejsca korzeniom. Ogórkowa grządka jest usytuowana blisko uli. Pszczoły uwielbiają nektar kwiatów ogórkowych. Korzyść obopólna, zarówno dla pszczół i ogrodnika. Pszczoły mają nektar na miód, a ogrodnik radość z dokładnego zapylania. Na grządce, wśród ogórków rośnie koper oraz kwiaty nagietka, które chronią warzywa przed szkodnikami.

Zbiory ogórków można przerobić na ogórki kwaszone, konserwowe, sałatkę szwedzką, pikle, korniszony, sałatkę warzywną, itp. W sezonie wystarcza ogórków również na bieżące spożycie i pyszne małosolne z beczułki kamionkowej.