DROHICZYN – panorama, widok od strony przeprawy promowej

Podlaski Przełom Bugu

Tam gdzie rzeka Bug biegnąca wzdłuż granicy Polski, Ukrainy i Białorusi wchodzi niemal pod kątem prostym do Polski

Mapa Regionu Nadbużański Park Krajobrazowy

Nasz Region to kawałek kultury Podlasia…

Drohiczyn, sięga początkom chrześcijaństwa wschodniej Polski. Tu była pierwsza Kuria Biskupia Okręgu Mazowieckiego, założona w XI wieku.

Może nie każdy zna ten region, ale wiele osób, gdzieś kiedyś słyszało o Drohiczynie – https://www.drohiczyn.pl/art,91,cozobaczyc.html

Z Drohiczyna pochodzi znany z „Potopu” Daniel Olbrychski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Daniel_Olbrychski

Mielnik z przeprawą promową na Bugu i piękną Winnicą Korol. Serpelice z leśnym duktem drogi krzyżowej. Sarnaki z symbolicznym pomnikiem rakiety V2 z II Wojny Światowej. Siemiatycze z licznymi kościołami, cerkwiami i synagogą. Klimczyce z pięknymi sadami, Mężenin wraz z piękną linią brzegową Bugu, który wlewa się do wsi. Góry z lasami grzybowymi, Rusków z pałacem hrabiego Humnickiego i starym kościołem z 1640 roku. Grabarka – święta góra i miejsce pielgrzymek prawosławia. Binduga, Mierzwice, Kózki z i wiele innych miejsc, wsi czy rejonów, to charakterystyczne i swoiste miejsca dla Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Podlaski Przełom Bugu, tu rzeka Bug z granicznego zarysu wchodzi do Polski pod kątem prostym.

Korczew nad Bugiem, Gmina naszego regionu to perełka warta szczególnego zaznaczenia na mapie naszej podróży – https://samorzad.gov.pl/web/gmina-korczew.

Pałac Ostrowskich został odbudowany po zniszczeniach wojennych i ciężkich czasach komuny.

Okolice Korczewa

Korczewskie stawy rybne i starodrzew parku są warte zwiedzania. Szczeglacin – pasieka „Pod Kaliniakiem”z tradycjami. Mogielnica, Bartków Stary, Knychówek i inne okoliczne wsie są na wyciągnięcie ręki. Wszystkie te miejsca położone są zaledwie 40 km na wschód od Siedlec, czyli tuż przed wschodnią granicą Polski.

Można aktywnie zwiedzić okolicę korzystając z długiego odcinka trasy rowerowej Green Velo https://greenvelo.pl/

Gościna, nocleg, miłe słowo, cisza – gwarantowane!

Stary Kościół z 1640 i dzwonnica w Ruskowie przy cmentarzu parafialnym

Stary Kościół w Ruskowie po generalnym remoncie w 2022 roku